Opis książki:
Nowa
Rok wydania: 2018
Język: angielski/polski
Oprawa: miękka
136 stron
format: 23,5 X 16,2 cm
181 kolorowych zdjęć
30 rysunków
4 mapy
ISBN 978-83-950241-0-8

Uprawa litopsów

i innych żywych kamieni

autorstwa Piotra Dzieduszyńskiego

jest nową fascynującą książką o sukulentach, czyli roślinach potrafiących gromadzić wodę na czas suszy. Te afrykańskie rośliny, do złudzenia przypominają odłamki skalne wśród których rosną i dlatego nazywane są żywymi kamieniami. Takie zjawisko upodabniania się organizmów żywych do otoczenia w celach ochronnych określa się mianem mimikry. Według aktualnej systematyki należą one do rodziny Aizoaceae, ale utrwaliło się je nazywać przypołudnikami.

Publikacja ta przeznaczona jest zarówno dla początkujących miłośników roślin, jak i średnio zaawansowanych czytelników, którzy mają już pewne doświadczenie np. w uprawie kaktusów. Po tej lekturze na pewno osiągną oni sukces w uprawie, zarówno na parapecie okiennym, jak i w szklarni.

Oprócz najpopularniejszych przedstawicieli tej rodziny – litopsów i konofytów omówione są też inne przypołudniki. Należą do nich Aloinopsis, Argyroderma, Dinteranthus, Faucaria, Fenestraria, Gibbaeum, Glottiphyllum, Lapidaria, Pleiospilos, Rhombophyllum, Tanquana, Titanopsis.


Książka składa się z trzech części:

Część I – Charakterystyka żywych kamieni, zawiera opis botaniczny rodziny oraz odpowiada na pytanie gdzie i w jakich warunkach rośliny te występują w naturze.

Część II – Zasady uprawy przypołudników – składa się ze wskazówek dotyczących min. umiejscowienia kolekcji, zapewnienia odpowiedniej temperatury, właściwego podlewania, prawidłowego przesadzania.
Osobny podrozdział poświęcony jest rozpoznawaniu i walce ze szkodnikami. Dużo miejsca poświęcono rozmnażaniu roślin, zarówno poprzez wysiew nasion, jak i sadzonkowanie. Porady uprawowe dotyczą też roślin, które uprawiane w Europie czy Stanach Zjednoczonych, cały czas żyją rytmem półkuli południowej.
Całość kończy kalendarz uprawy litopsów i innych przypołudników – zawierający zwięzłe wskazówki uprawowe na kolejne miesiące roku.

Część III – Przegląd wybranych rodzajów przypołudników – złożony jest z krótkich charakterystyk przedstawicieli rodziny Aizoaceae i zasad ich uprawy. Zilustrowano też kultywary i aberracje wśród lithopsów.
Na koniec wyjaśniono najczęstsze mity dotyczące uprawy tych roślin.

Książka jest bogato ilustrowana wysokiej jakości fotografiami, wykonanymi zarówno w kolekcji przez Mirosława Dzieduszyńskiego, jaki w naturze przez Jaromira Chvastka.
Ten ostatni prowadzi na co dzień stronę www.cactuspoint.cz, gdzie można nabyć rośliny I nasiona sukulentów.
Jedna z
najlepszych książek
o sukulentach
w 2018 roku!
Przeczytaj i podziel się swoją opinią przez lithops.book@gmail.com